10. 9. 2011

Rozhovor před sezónou 2011/2012

Otázky na Radka Holatu – trenéra mládeže a tajemníka klubu TJ Slovan Vesec. Hodnocení sezóny 2010/2011 a výhled do té nadcházející.

 

 

1) Jak jste byl spokojen s průběhem sezony 2010/2011?

Sezóna 2010/2011 byla pro náš oddíl i vzhledem k pěti získaným medailím z mistrovstvích ČR poměrně úspěšná, nicméně v mnoha směrech odhalila i plno nedostatků a problémů, které bude třeba v dalších letech odstranit, nebo alespoň vylepšit.

2) Kde má Vesecký klub rezervy a na čem je potřeba zapracovat do budoucna?

Nepatříme bohužel k oddílům s kvalitním zázemím, proto si musíme k turnajům i některým tréninkům pronajímat vhodné prostory, které stojí nemalé finanční prostředky. Problém s kapacitou tréninkové haly je vidět zejména u nejmladších kategorií, jelikož na 2 kurtech je prostor pro přípravu dost omezený. Pro další sezóny se tak pokusíme zajistit více tréninkových hodin mimo sokolovnu, ale k tomu bude kromě financí zapotřebí také zapojit větší množství trenérů.

3) Který z hráčů udělal největší výkonnostní vzestup a kdo naopak zůstal za očekáváním?

Od začátku loňské přípravy udělal bezesporu velký kus práce Jarda Máchal, tak uvidíme, zda bude schopen pokračovat v nastoleném tempu i nadále. Honza Koňas se po loňském zranění dokázal vrátit do turnajového koloběhu a odměnou mu byl titul ve dvouhře na MČR U15. Také Jana Slatinská má za sebou úspěšnou sezónu, zakončenou ziskem dvou medailí na MČR kategorie mladšího žactva. Víc od sebe určitě očekával třeba David Stejskal, ale i Ondra Klimeš se za určitých okolností mohl prosadit více.

4) Jak to vypadá s družstvem dospělých? Nechtělo by do týmu zapracovat dravé mládí?

Tým dospělých každý rok bojuje o medailové umístění při oblastním přeboru smíšených družstev, ale v této sezóně se nám tolik nedařilo a skončili jsme až na 5.místě. Zapracování mladých hráčů do družstva je jedním z dlouhodobých plánů, ale ne vždy se to daří podle představ. Hodně nám chybí hráči střední generace, tedy ročníky 1981-1991 a také chlapci narozeni v letech 1992-1995. Letos dostal příležitost čerstvě patnáctiletý Honza Koňas a v příštích letech určitě dostanou šanci další.

5) Vy sám zastáváte v klubu mnoho funkcí a sám ještě zvládáte roli aktivního hráče, jak se dá tohle všechno skloubit?

Někdy to jde dost špatně, ale pevně věřím, že se již brzy rozšíří náš trenérský tým o další členy a práce v klubu tak bude ještě víc efektivnější. Hlavní prioritou je už pro mne spíše práce s mládeží, takže účasti na turnajích dospělé kategorie bohužel trochu zanedbávám.

6) Vaši svěřenci se už několik let umísťují na stupních vítězů na prestižních turnajích po celé republice, jak je možné, že ve skromných veseckých podmínkách produkujete tak velké množství talentů?

Je pravda, že malé tréninkové prostory nejsou pro přípravu ideální, ale možná právě proto se lze každé skupině věnovat víc individuálně a také důraz na vytvoření dobrého kolektivu pomáhá zlepšit přístup a výkonnost.

7) Kde sháníte finance pro váš oddíl?

Základní fungování oddílu je závislé na platbě oddílových příspěvků všech svých členů. Každoročně se nám podaří sehnat 2-3 drobné sponzorské dary, nicméně by nám větší počet sponzorů hodně pomohl.

8) Jak vypadala letní příprava na nový ročník a kde probíhala?

Zhruba na začátku června jsme s kategorií dorostu ukončili pravidelné herní tréninky a do konce července měli všichni individuální přípravu, zatímco žáci měli možnost tréninků ještě po celý červen. První týden v srpnu nám začala společná příprava kondičním soustředěním v Rokytnici nad Jizerou, poté jsme 2 týdny trénovali v domácích podmínkách a závěrem prázdnin jsme absolvovali herní soustředění v Radostíně u Sychrova. Toto období je pro další vývoj sezóny hodně důležité, tak uvidíme zda jsou hráči dobře nachystaní.

9) Z čeho se skládá, a na co je především zaměřená příprava badmintonisty na sezonu?

V letním přípravném období se hráči musí zaměřit zejména na získání dobrého kondičního základu, ale také na obratnost, výbušnost, sílu a nezapomenout při tom na dobrou regeneraci.

10) Snažíte se do tréninků zabudovat i nové prvky, nebo jedete v osvědčených metodách? Případně kde čerpáte tréninkové situace?

Bez nových prvků by se dnešní trénink neobešel a ztratili bychom krok s nejlepšími, proto se snažíme čerpat kde se jen dá, včetně jiných sportovních odvětvích. Některé metody samozřejmě zůstávají stejné, ale vždy záleží na přístupu jednotlivých členů k danému cvičení.

11) Vy sám, i přes nízký věk, máte s trénováním poměrně velké zkušenosti, kdo vás tedy nejvíce ovlivnil jako trenéra, a jak jste se k trénování dostal?

K trénování mě přinutily okolnosti, když téměř všechny věkové kategorie vedl pouze jeden trenér a byla potřeba určitá výpomoc. Z počátku jsem čerpal z práce pana Zdeňka Kožešníka staršího a momentálně se snažím čerpat poznatky kde se jen dá.

12) Pro vesecký klub jste již vychoval několik talentů, jak moc dokáže hráče ovlivnit samotný trenér a na kolik je důležitý talent a nadání pro tento sport?

Trenér musí hráče motivovat, podporovat a pomáhat rozvíjet sportovní talent. Zejména v mladším věku je důležitým prvkem dobrý kolektiv. K dosažení úspěchů je však zapotřebí podpora rodiny, vůle, psychická odolnost a taky špetka toho zmíněného nadání.

13) Jaký je ideální doplňkový sport pro badmintonistu?

V přechodném období je možnost všech sportů, pokud nehrozí zranění sportovce. V soutěžní části sezóny potom zejména plavání, nebo různá regenerační cvičení.

14) Kdy je ideální věk pro začátek s badmintonem a na co byste případné zájemce nalákal?

Nejpozdějším věkem pro začátek kariéry je mezi 11 – 12 rokem, nicméně optimální pro nástup do závodního oddílu je věk okolo 8 roků. Každý zájemce by si měl uvědomit, že se jedná o rychlý a velice fyzicky náročný sport. Několik let patříme do okruhu olympijských sportů a už i v České Republice se o badminton zajímá čím dál více lidí.

15) Vyznáváte metodu cukru nebo biče?

Snažím se držet rovnováhu mezi oběma stranami, ale určitě jsem na své svěřence hodně náročný 🙂

16) V Liberci je velké množství sportů na vysoké úrovni, nezdá se vám že je badminton trochu v ústraní? Jak pracujete na jeho propagaci?

Každý liberecký klub se snaží vybojovat svou pozici na slunci, ale v popředí zájmu zde bude vždy samozřejmě fotbal a hokej. Ve městě máme navíc i konkurenční oddíl ve Slavii TU Liberec, avšak snažíme se spíše o úzkou spolupráci, než o nevraživost. Bohužel zájem veřejnosti je v Liberci zatím docela malý a většina možná ani neví, že se zde každoročně hraje nejvyšší liga družstev, nebo celostátní turnaje dospělých a mládeže. Hlavní propagační možností je v současnosti webová prezentace, ale budeme se snažit i o další možnosti.

17) Vaši svěřenci reprezentovali Slovan Vesec i v zahraničí, jak dopadla tato konfrontace a budete v těchto turnajích pokračovat?

Již několik let jezdíme na mezinárodní turnaj do Berlína, kde se nám daří přivézt vždy nějakou medaili a stejně tak na turnaji v Žitavě se letos podařilo našim hráčům výrazně uspět. Bohužel tyto turnaje nemají příliš srovnání se špičkovou mezinárodní konkurencí, jelikož se jich obvykle neúčastní ti nejlepší hráči z evropských zemí. Pro další konfrontaci na mezinárodních turnajích by již byla nutná větší finanční podpora sponzorů.

Žebříček
GP
Nominace hráčů na turnaje Klubový zpravodaj

Nejnovější komentáře

    Archivy

    Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Rozumím!